7 sposobów na odzyskanie siły

with 13 komentarzy

7 sposobów autorstwa Susan Jeffers na odzyskanie siły

1. Unikaj obwiniania za swoje złe samopoczucie sytuacji zewnętrznych. Nic poza tobą nie może kierować twoim myśleniem czy działaniem.

2. Unikaj obwiniania siebie za to, że nie panujesz nad sytuacją. Starasz się jak możesz i jesteś na najlepszej drodze, by odzyskać siły.

3. Miej świadomość, kiedy i gdzie odgrywasz rolę ofiary. Naucz się rozpoznawać sygnały mówiące o tym, że ponosisz odpowiedzialność za to, kim jesteś, co masz, co czujesz, co robisz.

siła1
4. Zapoznaj się ze swoim największym wrogiem – wewnętrznym głosem przepowiadającym wszystko, co najgorsze.

5. Określ korzyści, które powodują, że stoisz w miejscu. Pozwoli ci to zrozumieć, dlaczego tkwisz tu wbrew własnej woli. Paradoksalnie – odnalezienie korzyści pozwoli bez żalu iść dalej.

6. Określ, czego w życiu chcesz, i działaj w tym kierunku. Nie czekaj, aż ktoś ci to da.

7. Buduj świadomość, że w każdej sytuacji, która ci się przydarzy, masz wiele możliwości wyboru. Wybierz drogę, która cię rozwija i pozwala żyć w zgodzie z sobą i innymi ludźmi.

Follow Agnieszka:

Latest posts from
 • Julia Laszuk

  Bardzo przydany post. Dziękuję.
  Zapraszam na swojego kulinarnego bloga 🙂 https://jaglusia.wordpress.com/

 • Wszystko to prawda 🙂 dodam jeszcze, że ten wewnętrzny głos można zmienić! Mój mówi już teraz coś zupełnie innego, zachęca mnie i podsuwa pomysły, a może po prostu tamten to nie był prawdziwy wewnętrzny głos…?

 • Ula z prostoofinansach

  Oj ten wewnętrzny głos często nas demotywuje i przeszkadza. Kiedyś dotarło do mnie, żeby nie stresować się tym na co nie ma się wpływu, a tu dokładnie na odwrót: mamy wpływ na siebie, więc cos z tym zróbmy 🙂

 • Aleksandra ma kota

  To że ktoś siedzi w miejscu i się zastanawia nad swoim życiem, nie znaczy że to złe. Wiadomo, że lepiej iść do przodu i piąć do swojego, ale czasem też warto się zastanowić.
  http://www.aleksandramakota.pl/

 • Czasem trzeba też zaakceptować własne ograniczenia. To cenna umiejętność. Zaczynając przygodę np ze sportem koło trzydziestki trudno będzie nam sięgnąć po medal na mistrzostwach. To nie znaczy, ze jesteśmy do niczego – swoje osiągnięcia powinniśmy mierzyć na skali własnych możliwości, a nie względem jakichkolwiek zewnętrznych standardów.
  Z drugiej strony takie podejście w wielu przypadkach każe nam wymagać od siebie znacznie więcej…
  Dawid

 • Bardzo mądre i wartościowe rady, szczególnie jeśli chodzi o wewnętrznego krytyka, to chyba nasz największy wróg, nikt tak nie podkopie własnego pomysłu, jak my sami. Dowiedzenie się, czego tak na prawdę pragniemy pomaga odnaleźć się w życiu i realizować swoje marzenia:)

 • Chyba zacznę sobie to czytać co rano dla przypomnienia.

 • Określ korzyści, które daje ci stanie w miejscu. To jest ten najważniejszy dla mnie punkt. Zawsze te korzyści to, paradoksalnie, przeszkody dla zrobienia kroku w przód i wyjścia ze strefy komfortu. Poczucie straty w tym przypadku powstrzymuje nas przed ryzykiem, bo co jeśli to bedzie strata całkowita? dziękuję Aga, że mi przypomniałaś o tej prawdzie …. bo ja tak troszkę boję się tej straty.

  • Dokładnie tak jest 🙂 Trzeba wypisać sobie plusy i minusy tkwienia w danej sytuacji. Skoro chcemy z niej wyjść, ruszyć z miejsca to znaczy, że nas uwiera w jakiś sposób, więc minusy mamy. Trudniejsze jest określenie tych plusów, które trzymają nas w miejscu. To czasami jest przyznanie się przed samym sobą do rzeczy, o które byśmy się nie podejrzewali 😉

 • Aneta Augustyn

  Kilka lat temu uświadomiłam sobie prawdy zawarte w trzech pierwszych punktach i od kiedy to się stało zaczęłam świadomie kierować swoim życiem. Przede wszystkim wzięłam 100% odpowiedzialność za życie

 • Czasem boimy się sami przed sobą przyznać do pewnych rzeczy, słabości, trudnych uczuć. Nieraz naprawdę wystarczy nazwać je uczciwie po imieniu, by pokonać połowę drogi w kierunku polepszenia własnego życia. A najfajniejsze jest to, że bardzo często wystarczy zrobić choć kilka małych, nieporadnych kroków w dobrą stronę, a życie zaproponuje nam takie rozwiązanie, na które wcześniej byśmy sami nie wpadli.

 • Bardzo interesujący wpis. Wiele cennych porad. Myślę, że najważniejsza to ta, by żyć w zgodzie z samym sobą.

 • mądre…. muszę to przemysleć… stanowczo!